O konkursie

Refleks;ja to konkurs filmów jednominutowych i krótszych organizowany od 2015 roku przez studentów filmoznawstwa praktycznego oraz produkcji form audiowizualnych Uniwersytetu Gdańskiego.

Nazwa powiązana jest z koncepcją bardzo osobistych tematów przewodnich. Prace mają co roku na swój sposób dokumentować uczestników, ich spojrzenie na rzeczywistość, szeroko pojmowaną relację autorów ze społeczeństwem, środowiskiem lub wolnością osobistą/kulturową. Jednak miejsca na interpretację i dobrą zabawę będzie zawsze wiele.

Refleks;ja w swojej nazwie zawiera czytelną grę słów. W domyśle jestem więc Ja i mój Refleks, Ja i moja Refleksja. Można powiedzieć, że sporego refleksu wymaga tak krótka forma filmowa. Poprzednie edycje festiwalu pokazują jednak, że sporo można z tych 60 sekund wyciągnąć.

W tym roku chcielibyśmy zaprosić Was do gry z innymi słowami, a konkretnie z takimi, które zawierają przedimek pre- lub post- jak: posthumanizm, postpandemia czy prehistoria.

Tegoroczna Refleks;ja poświęcona ma być zatem tematyce człowieka i jego relacji z czasem. Próbom uporządkowania czasu.  Przyjrzeniu się wyzwaniom, jakie stawiają przed nami czasy, w których przyszło nam żyć. Naszym lękom i nadziejom. Troskom i radościom.

Pandemia trwa i nie wiadomo, kiedy się skończy. Media zaś już od miesięcy każą nam się zastanawiać, jak będzie wyglądać nasze życie w czasach pospandemicznych. Czekamy. Na razie mamy prepostpandemię.

Końca świata jeszcze nie doczekaliśmy za to wizji postapokaliptycznych bez liku. Katastrofy klimatycznej prawdopodobnie już nie zatrzymamy, schrzaniliśmy to. Czekamy. Mentalnie żyjemy w prepostapokalipsie.

Postapokalipsa to w sumie wersja optymistyczna, pewnie zapożyczyliśmy ją z biblijnego życia po życiu. Nie ma w nas zgody na koniec. Jest za to rozczarowanie tym, co tu i teraz. Czekamy na coś lepszego. To jest tylko before przed afterlife party?

A taki postmodernizm to już staroć, przeżytek jak postpunk, to przeszłość, prehistoria niemal. Teraz jest meta, nawet Facebook to Meta. Przyszłość to posthumanizm, posthuman future. Może to już teraźniejszość?

Jaka jest Twoja Refleks;ja? Jak postrzegasz kondycję człowieka w obecnym czasie i w niedalekiej przyszłości? Pesymistycznie czy wręcz przeciwnie, przyszłość widzisz w jasnych barwach? Czekamy na Wasze jednominutowe filmy (w tym roku nowość, osobna kategoria dla filmów TikTokowych!) tematycznie zahaczające o pre- lub post- humanizm, pandemię, apokalipsę etc. Liczymy na Waszą kreatywność.